Bu Hayatta Herkesin Bir Rolü Var

Bu Hayatta Herkesin Bir Rolü Var

Artık bir dizide rol almak istiyorsanız, medya çağında "15 dakikalığına da" olsa ünlü olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken iş bir Cast ajansına başvurmak olmalıdır.

Peki, Cast ajanslarına nasıl başvurulur, görüşmede hangi sorular sorulur, fotoğraf çekilirken neler giyilir, yönetmenler kimleri beğenir? Deneme çekimine katılmanız gerektiğinde insanların üzerinde bıraktığınız ilk izlenim nasıl olmalı?

Televizyonlar da diziler çoğaldıkça, halk sadece dizileri seyretmekle kalmıyor, kendini de televizyon ekranın da görmek istiyor artık. Diziler de hoşlarına giden karekterlerin yerin de kendini canlandırıyor. Diziler de oynamak istiyor. Bunun için ilk gittikleri yerler cast ajansları oluyor. Türkiye’de ajanslar Birliği’ne kayıtlı sayılı cast ajansı var. Fakat küçük-büyük tüm cast ajanslarını saydığımızda bu sayı 500’e kadar çıkıyor. Büyük cast ajanslarının her birinde yaklaşık 2 bin kişi kayıtlı. Sadece Ajanslar Birliği’ne kayıtlı ajansların arşivinde yaklaşık 30 bin kişi “Bu hayatta herkesin bir rolü vardır” deyip sıra bekliyor.

Bugün bir dizide rol almak isterseniz ve oyunculukla ilgili bir deneyiminiz yoksa önce bir cast ajansına başvurmanız gerekiyor.

Ön görüşmeden sonra fotoğraf çekimine geçiliyor. Sizi en çok heyecanlandıran kısımlardan biri de burası. Bu kısım işin en zor ve en önemli kısımlarından biri. Çünkü bu fotoğraflarla vitrine çıkıyor, talep edilmeyi bekliyorsunuz. Cast ajansın kataloglarına bu fotoğraflarınızla giriyor ve dizi yapımcıları sizi bu resimlerinize göre seçiyor. Bu küçük stüdyolar sıradan insanların vitrinde yaşamayı seçtikleri mekânlar oluyor.

Fotoğraflarınız çekildikten sonra deneme çekimlerine geçiliyor. Bu aşamada başarı, doğal olmaktan geçiyor. Profesyonel, nazik ve kendi doğal halleri ile cast seçmelerine gelen oyuncu adayları işlerinde daha olumlu sonuçlar ile başarıya ulaşırlar.

Deneme çekimleri yapıldıktan sonra siz artık bir cast ajansa kayıtlı oyuncu oluyorsunuz. Kişisel bilgileriniz, görüntüleriniz fotoğraflarınız cast ajansların arşivine ekleniyor. Dizi yapımcıları dizide küçük bir rol için figüran oyuncuya ihtiyaç duyduklarında cast ajanslarının kataloglarına bakıyor ve en uygun olan kişiyi seçmeye çalışıyor.

Ajansların arşivleri gibi bekleme odaları da hiç boş kalmıyor. Cast ajansların salonları, gerçek dünyadan hayal dünyasına geçişin son bekleme odası oluyor.

Eğer bir dizi yapımcısı tarafından aranılan role uygun bulunursanız cast ajans yetkilileri sizi telefonla arıyorlar gitmeniz gereken dizi setini tarif ediyor ve başarılar diliyorlar. Bundan sonrası size ve yeteneklerinize kalmış.