NASIL OYUNCU OLURUM

NASIL OYUNCU OLURUM

NASIL OYUNCU OLURUM

İlk önce söylemek gerekir ki ‘’OYUNCULUK’’ hobi olsun diye yapılabilecek bir iş değildir.Gerçekten oyuncu olmak istiyor muyum sorusunu kendinize cevaplamanız gerekir.Oyuncu olmanın bir meslek olduğunu,hatta meslekten fazlası,bir yaşam tarzı olduğunu bilmelisiniz.Oyuncular çok gösterişli bir hayat yaşıyormuş gibi gözükse de aslında zamanlarının çoğunu,setlerde gece gündüz demeden çalışarak geçiriyorlar.O yüzden oyuncu olmak istiyorsanız öncelikle bunu bir iş olarak kabul edip hayatınızı buna göre planlamalısınız.

Hepimizin bildiği gibi Türkiye’de bu durumu biraz daha daraltırsak İstanbul’da birçok cast ajansı bulunmaktadır. Bu durum oyuncu adaylarının seçimini zorlaştırabilir. Kişisel araştırmalarınızı yaptıktan sonra hangi cast ajansı ile çalışmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Güven duyabileceğiniz sorunlarınızda size yön verebilecek ve gereken eğitimleri size sağlayabilecek ve uzun geçmişi olan cast ajans'larını tercih etmelisiniz. Piyasada her geçen gün cast ajans'ları açılıyor ve bunların çoğu iş konusunda geçmişi, bilgisi ve tecrübesi olmayan sadece insanların umutları ile oynayan cast ajanslarıdır. Cast Ajansı’nın yaptığı referanslardan tutun o cast ajansına kayıtlı olan oyuncuların bile cast ajansının kalitesini ortaya koymaktadır.

Her cast ajansı bünyesinde kamera oyunculuk eğitimi veya tiyatro eğitimi vermemektedir. Doğal olarak bu bir ayrıcalıktır. Bünyesinde Olduğunuz ajans’tan eğitim almak sizi sektöre daha da yaklaştırır. Oyuncu adayları Bu durumda sektördeki en iyi cast Ajansı’nı bularak kendisine gerekli eğitimleri verebilecek bir cast ajansı ile kariyerlerine yön verebilirler.

 

Gelelim Asıl Soruya.

Nasıl Oyuncu Olurum;

- Doğru Oyuncu Ajansını bulmak

- Eğitim almak ( Diksiyon,Mimik,Tonlama,Doğru nefes alış veriş,Vücut dili vs..)

- Güçlü karakter de olmak

- Disiplin

- Sabır ve Özverili olmak.

Oyuncu Ajansı’na kayıt oldunuz ve eğitiminizde tamam diyelim, Setcartlarınız yapımcı ve yönetmenlere cast ajansı tarafında istenilen tiplemeye göre alternatifli cast olarak tavsiye edilir, Tiplemeye en yakın görülen Oyuncu adayları belirlenen gün ve saatte yönetmen audutionlarına katılırlar. Olumlu Oyuncu adayları projeye dâhil olur ve Oyunculuk sektöründe kariyerlerine devam ederler.