Oyunculuk Yolu

Oyunculuk Yolu

Cast ajansı ve oyunculuk hakkında herşey

Oyunculuk Yolu

Cast ajansı dediğimiz şey bu ajansa üye olan kişilerin dizilere, filmlere ve reklamlara yönlendirilerek oyunculuk yapmasıdır. Cast ajanslarının belirli dizilerle anlaşmaları bulunmaktadır. Genellikle cast ajanslarına üye olan kişiler bu dizilerden birinde ilk önce yardımcı oyuncu olarak görev alırlar. Uzun süredir üye olan ve artık tecrübe kazanmış üyeler bazı dizilerde oyuncu olarak işe başlayabilirler. Bu yüzden cast ajansları uzun ve meşakkatli olan oyunculuk işinin başlangıç noktası diyebiliriz. Diziler, filmler ve reklamlar bu cast ajanslarından oynatmak istediği oyuncu profilini tarif ederler. Cast ajansları ise bu tariflere uygun üyeleri seçerler ve buralara yönlendirirler.

Cast Ajansları Ücret

Cast ajansına üyesi olan kişilerin diziler vs. oyunculuk yaptığı yerlerde belirli ücret alırlar. Bu ücret oynadığı yere, diziye, filme ve reklama göre değişiklik gösterebilir. Bazı dizi, film ve reklamlarda oyuncunun diyalog yapması halinde harici belirli bir ücret daha ödenir. Oyunculuk işi ne kadar zor ve sabır gerektiren bir iş olsa da cast ajanslarından memnun kalındığınız sürece çoğu oyuncunun önü açılıyor diyebiliriz.

Cast ajanslarından yükselip daha büyük oyunculuk yapmak için ise çalışkan olmak gerekiyor. Bazen çalışkanlığın bile yetmediği zamanlar olmuyor değil çünkü günümüz dizilerinde ve reklamlarında çoğunlukla fiziği ve diksiyonu düzgün kişilere daha fazla rol verilmekte.

Diziler ve Cast Ajansları arasındaki İlişki

Diziler için cast ajansları çok önemlidir çünkü oynatılacak oyuncu sağlayabilecek tek yer cast ajanslarıdır. Tek bölümlük oyuncu oynatmak isteyen veya kalabalık bir sahne barındıran dizilerde oyuncu ihtiyacı hisseden diziler, filmler ve reklamlar cast ajanslarından oyuncu almaktadırlar. Normal bir oyuncunun ücretinden daha az ücret alan cast ajansı üyeleri dizilerin işine yaramaktadır. Bu sonuçtan genelde iki tarafta memnun kalır.

Cast Ajansları Çalışma Sistemi

Çeşitli oyunculuk yapmak isteyen kişilerden yaş sınırı olmadan bir topluluk oluşturulur ve bu kişileri ihtiyaç olduğu sürece çeşitli dizilere, filmlere ve reklamlara yönlendirir.

Cast ajansları oyunculuk yapmak isteyen kişiler için çok iyide bir eğitim platformudur. En iyi öğrenme şeklinin işi pratiğe dökmek olduğunu düşünürsek cast ajansları da tam olarak bunu yapmaktadırlar. Yani okullarda ve üniversitelerdeki gibi teorik olarak anlatmak yerine onlara güvenip ekran karşısına çıkarmaktadırlar.