CAST AJANSI KAYIT ÜCRETİ ALIR MI?

-CAST AJANSLARI KAYIT ÜCRETİ ALIR MI?

Microp Production bünyesine üye olmak için; cast direktörlerimizin onayından geçtikten sonra yapılan Headshot Fotoğraf ve Audition çekimi , Setcard ve Tasarım hizmet ücreti üye olacak kişi tarafından karşılanmaktadır.

Sektörde cast ajansları verdikleri hizmet ile ikiye ayrılır; Oyuncu ve Model ajansı ve Figüran (yardımcı oyuncu) ajansı. Oyuncu ajansları, bünyelerine üye olan oyuncu adaylarının tipolojisi, yeteneği ve aldıkları oyunculuk eğitimlerinden girebilecekleri rollere göre sunumlarını yönetmen ve yapımcılara gerçekleştirirler. Figüran ajansları ise kalabalık sahnelere insan bulmaya ve yönlendirmeye çalışırlar. Bu tarz figüran (yardımcı oyuncu) ajanslarına üye olan kişiler rol gereği; Ana cast oyuncularının oynadığı sahnelerde fotoğrafı doldurmak için arka planda yer alan; cafe müşterisi, yolda yürüyen kalabalık, mahalleli, esnaf vb. cast olarak yer alırlar.

Oyuncu ajansı olduğumuz için profesyonel fotoğraf ve sunumlarınıza verilen hizmet bedeli tek sefere mahsus üye olan kişiden talep edilir. Sizin aldığınız hizmetin ücretini başkalarına ödetme ya da firmanın sizin adınıza ödeme yapması gibi bir sistem hiçbir sektörde yoktur.

Cast Ajansları

Cast Ajansları, oyuncusundan kesinlikle ücret talep edemez. Cümlesini savunan, kendilerine ajans statüsü veren şahıs ya da sözde firmalar, staj çekimi adı altında insanları bir sonu olmayan figüranlık işine başlatma çabası içindedirler. Figüran ajanslarına ücretsiz üye olup 3-5 gün staj çekimi adı altında sete giderek, emeğinizin karşılığını almadan çalışıp sektörde gölge olarak yer almak istiyorsanız; figüran ajanslarına ücretsiz olarak üye olabilirsiniz.

Figüran ajansları zaten sizden ücret talep edemez. Çünkü karşılığında size bir hizmet vermez. Projede yer almanız için sunum yapılmasına gerek yoktur, dolayısıyla headshot fotoğraf çekimi, audition ve setcard’a ihtiyacınız da olmaz. Cep telefonuyla çektiğiniz fotoğrafla bile setlerde yardımcı oyuncu olarak yer alabilirsiniz. Ama gideceğiniz ilk 3 çekimden sizde bir ücret talep edemezsiniz. Örneğin; staj çekimi yapan bir ajansa üye oldunuz ve sözleşme imzaladınız. İlk etapta ödemek istemediğiniz cüzi miktarın, kayıt olduktan sonra staj çekimi adı altında gideceğiniz, 3-5 çekim ücretini ajansa kazandırıp 3 ya da 5 katı olarak fazlasıyla ödemiş olursunuz. Bu sebeple en başta ücret talep edilmemesi, Figüran çalışan ajansların zaten işine gelir ve daha sonrasında sizi çekime çağırmaz.

Biz Microp Production olarak bünyemizde bulunan her oyuncu, model ve çocuk oyuncuyu detaylı bir görüşme sonrası, sektörde ki hedefine taşımak için doğru projelerle buluşturup kariyer planlaması yapmaktayız. Oyuncu olmak isteyen üyelerimize oyunculuk eğitimini nereden daha iyi alarak sonuca varacaklarını, reklam yüzü olmak isteyen üyelerimize neler yapmaları gerektiği konusunda desteklemekteyiz. Bizler ne kadar yeni yüz piyasaya kazandırabilirsek, onlarla birlikte sevinip birlikte kazanacağız.

Yapılan her başvuruyu kabul etmediğimiz gibi yapılan görüşmelerde de olumsuz sonuç alabilirsiniz. Bu yüzden online başvuru yapmadan önce şartlarımızı araştırmanızı ve figüran ajanslarına kayıt ya da figüran olarak birden fazla deneyiminiz var ise bize başvuru yapmamanızı öneririz.

 

castajansiucretalirmi

 

WhatsApp WhatsApp