Oyuncu Olmak İçin Konservatuvar Okumak Şart mı?

 

oyuncu-olmak-için-konservatuvar-sartmı

 

 

Günümüzün belki de en çok tercih edilen mesleklerinden biri oyunculuk. Peki nedir bu oyunculuk? Herkesin bu mesleği yapmak istemesindeki sebep ne? Oyunculuk ekrandan ya da sahneden seyrettiğimiz kadar kolay mı? Herkes oyuncu olabilir mi?

Oyuncu Olmak İçin Konservatuvar Okumak Şart mı?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; hayır, oyunculuk sandığımızın aksine o kadar da kolay bir meslek değil. Bazen ekranda izlediğimiz oyuncu ile kendimizi kıyaslarız ‘’ne yaptı ki ben daha iyisini yaparım’’ ama o izlediğimiz oyuncunun bu işin eğitimini aldığını düşünmeyiz. Fakat gerekli  istek, çalışma ve disiplini gösteren herkes oyuncu olabilir.

 

Siz, nasıl oyuncu olurum?  nereden eğitim almalıyım? gibi sorularla meşgul olurken, çevrenizde sizi desteklemeyen, “sen mi oyuncu olacaksın? torpil olmadan o okula nasıl gireceksin? piyasada tanıdığın var mı ki seni oyuncu yapacaklar? ” gibi sorularla hevesinizi yok etmeye çalışan kişiler de olacaktır. İşte tam da bu noktada inancınıza bağlı kalmalı ve ilk adımı atmalısınız.

 

Oyuncu olmak  için attığınız bu adımda kendinizi her alanda geliştirmeye gayret edin. Algılarınız hep açık olsun. Caddede yürürken, banka sırası beklerken, bankta otururken insanları gözlemleyin. İnsanları anlamaya çalışın. Mimiklerine, davranışlarına, tepkilerine dikkat edin. Bunlar basit gözükebilir ama kendinizi geliştirmede etkili çalışmalardır. Oyunculukla ilgili kitaplar okuyun, tiyatro oyunlarına gidin, filmler izleyin. Tüm bunlarla birlikte kendinizdeki gelişmelere siz de inanamayacaksınız.

 

Oyuncu olmak için eğitim evet kesinlikle şarttır ve kaçınılmazdır. Fakat bu eğitimi dört duvar arasında, belli başlı kurallar çerçevesine sıkıştırmak ne kadar doğrudur, işte bu konu tartışmaya açıktır. Sizler hayatın her alanında ne kadar meraklı ve öğrenmeye açık olursanız, bu yolda ilerlemeniz de o kadar kolay olacaktır. Tabii bunların yanı sıra, işinde usta olan hocalardan, bu işi gerçekten layıkıyla yapan kurum veya okullardan eğitim alabiliyor olmanız da oldukça önemlidir.

 

Kısaca özetlememiz gerekirse; eğitim hayat boyu sürer ve öğrenmenin sonu yoktur. Eğer yeteneğiniz de varsa tüm bu çalışmaların ve emeğin üzerine oyuncu olmanız kaçınılmazdır. Tabii öncelikle kendinize inanmalı ve bu işi yapabileceğinize ikna olmalısınız. Bu eğitimi ister konservatuvar oyunculuk bölümün’den tamamlayın, ister oyunculuk eğitimi  veren kurumlardan. Hayatın içinden tecrübeleyerek destekleyebilirsiniz… ama her ne olursa olsun yolunuzdan vazgeçmeyin.

WhatsApp WhatsApp